Bölümümüz Mezunlarının Başarıları
Bölümümüzün mezunlarının uluslararası ölçekteki başarıları hem bölümümüz hem de üniversitemiz için gurur kaynağı olmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen “Yurtdışı Lisansüstü Öğrenim” burslarını kazanarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü adına yurtdışında eğitimlerine devam eden mezunlarımızdan Yusuf Pehlivan, Ali Can Diyarbakırlı ve Melike Arı’yı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Yusuf Pehlivan Bölümümüzden 2010 yılında mezun oldu. Kendisi 2006 yılında kurulan bölümümüz verdiği ilk mezunlardandır. Mezuniyetini takiben kazandığı burs ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı adına Amerika Birleşik Devletleri’ne yüksek lisans eğitimi almak üzere gitti. Florida State Universitesi’nin Yer, Okyanus ve Atmosferik Bilimler Fakültesi’nde (Florida State University Earth, Ocean and Atmospheric Sciences Faculty) Yapısal Jeoloji (Structural Geology) alanında yüksek lisans öğrenimi için kabul aldı. Dr. David D. Farris yönetiminde “Güney Colorado’daki Raton Havası’nın Gravite, Mantetik ve Jeolojik İlişkisi” konulu yüksek lisans tez çalışmasına devma etmektedir. Ayrıca tez çalışmasına devam ederken Colorado eyaletinin Denver şehrinde gerçekleştirilen Amerika Ulusal Jeoloji Topluluğu’nun125. yıldönümü toplantısında poster sunum olarak sunmuştur. Yusuf Pehlivan yüksek lisans eğitimini tamamlanmaısının ardından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı bünyesinde “Uzman Jeoloji Yüksek Mühendisi” olarak çalışmaya başlayacaktır. Ali Can Diyarbakırlı Bölümümüzden 2011 yılında mezun olan Ali Can Diyarbakırlı, mezuniyetini takiben kaznamış olduğu burs ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı adına Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans yapma hakkı kazanmıştır. Yüksek Lisans eğitimi için Virginia Politeknik Enstitüsü ve Devlet Üniversitesi’nden (Virginia Polytechnic Unstitute and State University) kabul alan Ali Can Diyarbakırlı yüksek lisans tez çalışmalarını petrol jeolojisi üzerine “Sekans Stratigrafi ve Rezervuar Karakterizasyonu” konusunda yapmaktadır. Yüksek lisansını tamamlamasının ardından yine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı bünyesinde “Uzman Jeoloji Yüksek Mühendisi” olarak göreve başlayacaktır. Melike Arı Bölümümüzden 2012 yılında mezun olan Melike ARI, mezuniyetinin ardından kazanmış olduğu burs ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü adına Amerika Birleşik Devletleri’nde yapısal Jeoloji alanında eğitim görecektir. 2015 yılı itibariyle başlayacağı yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine Maden Tetkik ve ARama Genel Müdürlüğü bünyesinde “Jeoloji Mühendisi” olarak görev yapacaktır.
Fakültemizde Aşure Günü
Fakültemizde, Mühendislik Fakültesi Öğrenci Temsilci Kurulu tarafından Aşure Günü düzenlendi. Etkinlik kapsamında 3000 kişilik aşure hazırlanıp Jeoloji, İnşaat, Makine ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerinde tüm öğrencilere dağıtıldı. Aşure gününe başta Mühendislik Fakültesi öğrencileri olmak üzere üniversitemiz öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Bölümümüz adına Aşure Günü'nü düzenleyen başta bölümümüz öğrenci temsilcisi Selami TOPÇU olmak üzere Fakülte Öğrenci Temsilci Kurulu'na, aşure dağıtımında görev alan Burcu KURUM, Şennur ŞEVİK, Sezen ALTINBAŞ, Ayşe ARKALI ve Şehmus ÖZGÜRÜŞ'e ve emeği geçen tüm öğrencilere teşekkür ederiz.
Tunçbilek ve Seyitömer Linyit İşletmelerine Arazi Gezisi
04.Kasım.2014 Salı Günü Bölümümüz 2. sınıf öğrencileri ile Stratigrafi dersi kapsamında Tunçbilek ve Seyitömer Linyit İşletmelerine arazi gezisi düzenlendi. Çalışma Doç. Dr. M. Serkan AKKİRAZ başkanlığında ve Arş. Grv. S. Duygu DURAK'ın da katılımıyla gerçekleştirildi.  Her iki işletmede de bölgenin jeolojisi anlatıldı ve kömüre ait istifler görüldü. Öğrencilerin bölgeye ait kayaçları incelemesi ve kömürün de bulunduğu bu kayaçların stratigrafisini kurması gezinin amaçlarından olup, bazı seviyelerde bulunan yaprak fosilleri de öğrencilerin ilgisini çekti. Tunçbilek ve Seyitömer Linyit İşletmeleri'ne bölümümüzü en iyi şekilde ağırladıkalrı için teşekkür ederiz.
8th International Eastern Mediterranean Geology Sempozyumu
Bölümümüz öğretim elemanları  13 Ekim - 17 Ekim 2014 tarihleri arasında Muğla’da gerçekleştirilen 8th  İnternational Eastern Mediterranean Geology  sempozyumuna; The Geological and Geochemical Properties of the Quaternary Travertines in the Emet Basin (Kütahya- Turkey)   A Numerical Modelling Approach on The Heat Sources of The Western Anatolian Geothermal Systems.  başlıklı poster sunumları ile katılmışlardır.
Ore Potential of Alkaline, Kimberlite, and Carbonatite Magmatism Konferansı
Bölümümüz Mineraloji-Petrografi Anabilim Dalı öğretim elemanı Arş.Gör. İrem ARAT  29 Eylül - 02 Ekim 2014 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen ‘Ore Potential of Alkaline, Kimberlite, and Carbonatite Magmatism konferansında "Petrographical and Geochemical Properties of Mafic (Gabbroic) Rocks (Turkey, Kınık- Kütahya)"  başlıklı poster sunum yapmıştır.
6. Jeokimya Sempozyumu
Bölümümüz öğretim elemanları  14 Mayıs - 17 Mayıs 2014 tarihleri arasında Mersin’de  gerçekleştirilen Uluslararası Katılımlı 6. Jeokimya Sempozyumu’na; Comparasion of Chemical and Isotopic Geotermometers Results From Moderate to Low Temperature Geotermal Areas of Kütahya Province (Hüseyin Karakuş, Cafer Özkul, Zeynal Abiddin Ergüler, Yaşar Kibici ve Gürsel Yanık ).   Mineral And  Whole Rock Geochemistry Of Early Middle Eocene Granitc Masses in Günyüzü,  Sivrihisar, Kaymaz, Topkaya and Yürükkaracaören Areas (Tavşanlı Zone, NW Anatolia) (Mehmet Demirbilek, Halim Mutlu, Kadir Sarıiz ve Yaşar Kibici).,   Petrology and Geochemistry Of  Ophiolitic Rocks Around Kınık Village (Kütahya) ( İrem Arat, Gürsel Yanık, Yaşar Kibici, Nurdane İlbeyli, Cafer Özkul). başlıklı sözlü sunumları ile katılmışlardır.   Ayrıca Bölümümüz Öğretim elemanı Prof. Dr. Yaşar KİBİCİ  Petroloji oturumunda oturum  başkanlığı görevinde bulunmuştur.     
5. NECLIME Workshop'u Bölümümüzde Gerçekleştirildi
5. NECLIME workshop (Neogene Climate Evolution in Eurasia, Avrasya’nın Neojen İklim Evrim” Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalıştaya Dünya’nın farklı üniversitelerinden yabancı akademisyenler katılmıştır. 23.Ekim.2014 Perşembe günü oturumlar gerçekleştirilmiştir. Çalıştay, Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Yaşar Kibici’nin konuşmasıyla başlamıştır. Dış İlişkilerden Uzman Elif Karakaya ve Uzman Onur Demirciler de üniversitemizin tanıtımını gerçekleştirmişlerdir. Katılımcıların sunumlarıyla program devam etmiştir. Sunumlar Doç. Dr. Mehmet Serkan AKKİRAZ (DPÜ), Prof. Dr. Funda AKGÜN (DEÜ-İZMİR), Prof. Dr. Dimiter IVANOV (Botani Enstitüsü, Sofya-Bulgaristan), Dr. Torsten UTESCHER (Bonn Üniversitesi-Almanya) ve Prof. Dr. Faruk OCAKOĞLU (OGÜ-ESKİŞEHİR) tarafından gerçekleştirilmiştir. Mikroskopta incelenen palinolojik formlar üzerine grup tartışması ile oturumlar son bulmuştur. Çalıştay kapsamında 24 Ekim 2014 tarihinde bölgenin jeolojisine yönelik Tunçbilek ve Seyitömer Kömür İşletmelerine arazi çalışması yapılmıştır.   Çalıştay Katılımcıları: Prof. Dr. Yaşar KİBİCİ (Dumlupınar Üniversitesi-Jeoloji Müh. Blm.) Prof. Dr. Funda AKGÜN (Dokuz Eylül Üniversitesi-Jeoloji Müh. Blm.) Prof. Dr. Faruk OCAKOĞLU (Osmangazi Üniversitesi-Jeoloji Müh. Blm.) Doç. Dr. Mehmet Serkan AKKİRAZ (Dumlupınar Üniversitesi-Jeoloji Müh. Blm.) Araş. Gör. S. Duygu DURAK (Dumlupınar Üniversitesi-Jeoloji Müh. Blm.) Dr. Torsten UTESCHER (Bonn Üniversitesi-Almanya) Dr. Martina STEBICH (Almanya) Prof. Dr. Dimiter IVANOV (Bulgar Bilimler Akademisi, Botani Enstitüsü, Sofya-Bulgaristan)  Doç. Dr. Daria IVANOVA (Bulgar Bilimler Akademisi, Botani Enstitüsü, Sofya-Bulgaristan)  Prof. Dr. Wei-Ming WANG (Nanjing Jeoloji ve Paleontoloji Ensitüsü, Çin Bilimler Akademisi, Nanjing-Çin) Dr. Marianna KOVÁČOVÁ (Jeoloji ve Paleontoloji Blm., Comenius Üniversitesi- Bratislava) Müge ATALAR (Jeoloji ve Paleontoloji Blm., Comenius Üniversitesi- Bratislava) Çılga Sanem KOÇ (İzmir) Tuba AYDIN (Türkiye Petrolleri A. O.) Aksel Tuğba DİNÇ (Türkiye Petrolleri A. O.)
Öğrenci Temsilcisi Seçimi
Bölümümüz öğrenci temsilcisi seçimi 15.10.2014 tarihinde bölümümüzde gerçekleştirildi. Selami TOPÇU ve Özgün AKGÜL adaylığında gerçekleştirilen seçim için 107 öğrenci oy kullanırken 2 oy geçersiz sayıldı. Bu kapsamda oyların 58'ini alan Selami TOPÇU, öğrenci temsilciliğine seçildi. Kendisini Dumlupınar Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü olarak tebrik ederiz.
Erasmus Personel Hareketliliği
Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş.Gör. Ali Samet ÖNGEN,  Erasmus Personel Hareketliliği programı kapsamında Bratislava'da(Slovakya) bulunan Comenius Üniversitesi Doğal Bilimler Fakültesi Mühendislik Jeolojisi bölümüne 22-26 Eylül 2014 tarihleri arasında misafir araştırmacı olarak gitmiştir. Son 3 sene  içinde değişik tarihlerde bölümümüzden iki bölüm arasında 13 akademik personel Erasmus+ programı kapsamında değişim hareketliliği gerçekleştirmiştir.
DUYGU ve ERTAÇ'ın EN MUTLU GÜNÜ
Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş.Gör.S.Duygu ÜÇBAŞ ve üniversitemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü öğretim elemanlarından Arş.Gör.F.Ertaç DURAK dünya evine girdiler. DPÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü olarak çifte ömür boyu mutluluklar dileriz.  
Uygulamalı Saha Kampı
Jeoloji Mühendisliği Bölümü olarak 3. sınıfı tamamlayan öğrencilerimizin derslerde öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe dökmelerine imkan sağlayan "Uygulamalı Saha Kampı" çalışmalarımız 9 öğretim elemanı ve 59 öğrencinin katılımıyla 11 Haziran 2014 tarihinde Söke (Aydın)'da başladı. Geçtiğimiz yıl Kütahya ve çevresinde gerçekleştirilen çalışmalar bu yıl jeolojik yapısının ilginç ve öğrencilerimizin öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe dökebilecekleri ülkemizdeki en önemli bölgelerden birisi olması nedeniyle bu yıl Söke (Aydın) ve çevresinde bulunan arazilerde gerçekleştirildi. Çalışmalar 7 farklı grup ile Söke ve çevresindeki arazilerde yapıldı. Gruplar arazi çalışmaları sırasında topoğrafik haritaların kullanımı, pusula kullanımı, doğrultu-eğim ölçümleri, harita çizimi, kaya birimlerinin ayrıtlanması, fay ve uyumsuzlukların belirlenmesi konularında yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüler. 5 gün boyunca gruplar kendilerine verilen yaklaşık 12-16 km2 bölgelerde çalıştılar. Arazi çalışmalarının tamamlanmasından sonra ise 2 günlük büro çalışmaları kapsamında rapor yazımı, sunumların hazırlanması ve grupların yaptıkları çalışmaları öğretim elemanlarınca değerlendirilmesi yapıldı.
Erasmus Personel Hareketliliği
Bölümümüz öğretim elemanları Prof.Dr. Yaşar KİBİCİ, Yrd.Doç.Dr. Cafer ÖZKUL ve Yrd.Doç.Dr. Mehmet DEMİRBİLEK Erasmus+ programı kapsamında Slovakya'da bulunan Comenius University in Bratislava'da 26-30 Mayıs tarihleri arasında personel hareketliliği gerçekleştirmişlerdir. Bölümümüz öğretim elemanları Comenius University in Bratislava Natural Science Faculty Mineralogy-Petrography Bölüm Başkanı Prof.Dr. Marian PUTİS ve diğer öğretim elemanları ile birlikte Bratislava ve yakın çevresinde arazi çalışmaları gerçekleştirmişlerdir. İki bölüm arasında son 3 yıldır devam eden kuvvetli işbirliğinin arttırılması ve ortak proje, yayın çalışmalarının yapılması konusunda da prensip anlaşmasına varılmıştır. Son 3 sene  içinde değişik tarihlerde bölümümüzden iki bölüm arasında 12 öğretim Erasmus+ programı kapsamında değişim hareketliliği gerçekleştirmiştir.                                  
Jeoloji Gecesi
''Jeoloji Gecesi'' Yerbilimleri Topluluğu'nun organizasyonu ile 12 Mayıs 2014 tarihinde Hanedan Konağı'nda gerçekleştirilmiştir.  
EGU 2014 General Assembly
Bölümümüz Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı öğretim elemanı Arş.Gör. Enes ZENGİN  27 Nisan - 02 Mayıs 2014 tarihleri arasında Viyana'da (Avusturya) gerçekleştirilen European Geosciences Union General Assembly 2014 konferansında "Natural hazard impacts on technological systems and urban areas (NH 9.5)" oturumunda bölümümüz öğretim elemanı Doç.Dr. Zeynal Abiddin ERGÜLER ile ortak çalışmaları olan "Assessment of Liquefaction Susceptibility of Kutahya Soils Based on Recent Earthquakes in Turkey" başlıklı sözlü sunum yapmıştır. Katılımcı Sayısı 12364 (90 farklı ülkeden) Oturum Sayısı 568 Yan Etkinlik Sayısı 295      
Manisa (Kula) Teknik Gezisi
Bölümümüz 4 .sınıf öğrencilerine yönelik Manisa (Kula) bölgesine bölüm öğretim elemanlarımızında katılımıyla teknik gezi düzenlenmiştir. 18 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilen gezide bölgede bulunan birimlere ilişkin detaylı tanımlamalar yapılmış ve öğrenciler bu konularda bilgilendirilmiştir.  
Marble 2014 (İzmir) Fuarı
Her yıl düzenli olarak İzmir Enternasyonel Fuarı'nda düzenlenen "Marble 2014" 20. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan grubumuzla bu yıl da katıldık. Mermer sektörünün uluslararası ve ulusal ölçekte önde gelen firmalarının katılımıyla düzenlenen fuar hem sektördeki güncel gelişmeleri takip edebilmek için de hem de öğrencilerimize sektörel bilgilerin verilmesi açısından son derece faydalı olmuştur.
9th EGU Alexander von Humboldt Conference 2014
Bölümümüz Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı öğretim elemanı Arş.Gör. Enes ZENGİN 24-28 Mart 2014 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nde düzenlenen 9th EGUAlexander von Humboldt Conference on High Impact Natural Hazards Related to the Euro-Mediterranean Region konferansında yine bölümümüz öğretim elemanlarından Doç.Dr. Zeynal A. ERGÜLER, Yrd.Doç.Dr. Muzaffer ÖZBURAN ve Yrd.Doç.Dr. Hüseyin KARAKUŞ ile ortak çalışmaları olan "Eartquake Hazard and Risk Assessment of Kutahya Settlement Area Founded on the Kutahya Fault Zone (KFZ)" başlıklı sunum yapmıştır.  
Erasmus Personel Hareketliliği
Bölümümüz Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı öğretim elemanı Arş.Gör. Enes ZENGİN 17-21 Mart 2014 tarihleri arasında Bratislava'da (Slovakya) bulunan Comenius Üniversitesi Doğal Bilimler Fakültesi Mühendislik Jeolojisi Bölümü'nde Erasmus Personel Hareketliliği kapsamında akademik değişim gerçekleştirmiştir. Hareketlilik kapsamında Arş.Gör. Enes ZENGİN Mühendislik Jeolojisi Bölümü öğretim elemanlarına 2 adet sunum yapmıştır. Ayrıca bölüm öğretim elemanları ile birlikte Devine Kalesi'ndeki heyelan izleme istasyonu, Divoka voda ve Gabcikovo bölgelerindeki barajlara yönelik iki adet arazi çalışması gerçekleştirilmiştir.
Haberler